Борошно – основна сировина для тіста. Чим вищий сорт борошна, тим світліший колір виробів. Якість виробів та властивості тіста залежать від кількості та якості клейковини.
В даному курсі ми працюємо лише з пшеничним борошном вищого ґатунку, нам дуже важливий показник кількості і якості білку, і взагалі тип борошна.
Для дріжджового тіста використовують біле борошно вищого ґатунку.
Властивості борошна:
- об'ємоутворююча
- зв'язуюча
- текстуруюча
- джерело харчування дріжджів
Із сухих речовин у пшеничному борошні переважають вуглеводи (60–70 %), насамперед крохмаль. Його вміст зменшується з пониженням сорту борошна. Борошно пшеничне також містить 14–15% води, 10–12% білків (з яких, у свою чергу 80% клейковини і 20% розчинних білків) 0.9–2.3% жиру і від 0,4-1,7% мінеральних солей. Ці відсотки можуть коливатись в залежності від місця проростання, ґрунту, виду пшниці. З пониженням сорту борошна вміст жиру, цукрів і клітковини підвищується.
Всього існує 6 сортів: екстра, вищий, крупчатка, 1-й, 2-й сорт і обойне. Різниця в них полягає тільки в ступені помолу, кількості клейковини (білка) в борошні.
Тобто, чим вище помол пшеничного борошна, тим більше рівень клейковини в ній. Також така властивість називається «сила борошна» (поняття часто зустрічається в іноземних рецептах).
Велике значення в хлібопекарській індустрії має глютен (білки гліадин і глютенін) у вигляді клейковини — його вміст в борошні визначає пружність тіста при змішуванні з водою, і служить критерієм визначення якості борошна.
При набуханні (після замішування тіста набухання відбувається 20–30 хв) нерозчинних білків борошна — гліадина і глютеніна, тобто глютену, утворюється пружна маса. Оскільки пружність сприяє одержанню пухких і пористих борошняних виробів, то якість борошна і виробів з нього залежить від кількості і якості клейковини.
Завжди звертайте увагу на кількість білка в борошні будь-якого виду. Коли борошно замішується і гідратується (контактує з вологою), його білки утворюють мережу, яка називається глютен. Саме це надає тісту здатність до розтяжності, еластичності, міцності та утримання газу. Це остання властивість що дозволяє тісту піднятися.
На першій стадії замісу відбувається рівномірний розподіл компонентів та зволоження частинок борошна. Білки клейковини зв'язують воду та набухають. Перемішування маси призводить до того, що набряклі білки злипаються. Витягуючись в плівки і джгутики, білки, що злиплися, утворюють безперервний пружний губчастий клейковинний каркас тіста. Ця стадія повинна проводитися якнайшвидше для досягнення рівномірного змішування компонентів з мінімальною витратою енергії. При повільному перемішуванні одночасно відбуватиметься набухання частинок борошна з утворенням грудочок, що ускладнюють подальший рівномірний розподіл компонентів.
Сила борошна - це показник, який показує хлібопекарські якості борошна, описує поведінку тіста при замісі, його в'язкість, пружність, еластичність, водопоглинальну здатність (ВПЗ).
- Слабке борошно має низьку ВПЗ, низькі вміст клейковини, газоутримуючу здатність та пружність. Все це сприяє випіканню виробів невеликого об'єму, розпливчатих з низькою пористістю.
- Сильне борошно має великий вміст клейковини, високу ВПЗ, хороший пористий хліб. У разі якщо борошно дуже сильне - тісто буде мати низьку еластичність. Хліб з такого борошна вийде «забитим» і меншого об'єму. Сильне борошно, як правило, використовують для підвищення якості і поліпшення властивостей слабкого борошна, тобто в купажі.
- Середнє борошно - найбільш оптимальне для випічки. Клейковина у нього слабша, ніж у сильного борошна, газоутримуюча здатність нижче, що дає можливість тісту краще піднятися при розстоюванні і отримати більший вихід хліба з пористим м'якішем і золотистої скоринкою.
Борошно за силою можна розділити на 3 види:
1. Слабке 6-10% білка (звичайне пекарсьбе борошно) 10%, дрібний помол - 00. В Україні стандартно йде 10,3% білка, тобто енергетична цінність 10,3г білку на 100г борошна. В інших країнах: Т55, Т550, Т650, W250, W280)
2. Сильне 13-16% білка (італійське Манітоба, помол 00, Gruau T45, кількість білка 13-14%, W350), для випічки на заквасці.
3. Середнє 11-12% білка.
Зазвичай для здоби, кексів ми використовуємо борошно слабкої сили, звичайне борошно вищого ґатунку. Я люблю українське борошно вищого ґатунку
Zernari Відбірне. Воно реально добре підлаштоване під здобну випічку.
Для панетоне, для пишної і ніжної здоби, тобто для того, щоб розвинути міцний клейковинний каркас у дріжджовому тісту, нам потрібно буде 2 види борошна (КУПАЖ): слабке та сильне, це дозволить створити борошно середньої сили, що ідеально підійде для наших цілей. Манітобу зараз я використовую
МАНІТОБА Т00 Dallagiovanna, дуже важливо звернути увагу на помол, чим дрібніший, тим краще, має бути Т00 (два нулі). Від помолу залежить швидкість розвитку клейковинного каркасу, з помолом T0 вам може це не вдатись хоч і борошно буде з високим вмістом білку. Характерною ознакою добре розвиненого глютенового каркасу (клейковини) є глютенове вікно.
Що таке вікно глютену і навіщо воно потрібно?
Цей стан коли тісто дуже еластичне, розтягується, але не рветься, треба тягнути обережно, поступово, при розтягуванні дуже витончується, а отвір утворюється з рівними краями, дивіться відео приготування панетона.